W niemieckiej hurtowni EDEKA pojawiły sie osobne kasy dla Polaków i osobne dla Niemców

Hits: 834

–.  – To trwa już chyba z cztery miesiące. Końca nie widać – słyszymy.

 

Klienci hurtowni wielkiej sieci w niemieckim Cottbus mają wydzielone kasy: osobne dla Niemców, osobne dla Polaków

Ta dyskryminacja z osobnymi kasami trwa juz cztery miesiące , robiący tam zakupy Polacy narzekają, że kasjerzy nieraz reagują agresywnie na uwagi, że to dyskryminujące.

Hurtownia Edeka C + C Großmarkt mieści się na południowych przedmieściach Chociebuża (po niem. Cottbus) w Niemczech. To 100-tysięczne miasto jest położone zaledwie około pół godziny jazdy samochodem od polskiej granicy.

Nic więc dziwnego, że zakupy w tym miejscu są bardzo popularne wśród Polaków. Jednak od kilku miesięcy klienci z Polski są bardzo zdenerwowani, gdy odwiedzają hurtownię.

– Mniej więcej cztery miesiące temu pojawiły się kasy “przeważnie dla polskich klientów” i “przeważnie dla niemieckich klientów” – opowiada nam stały klient sklepu. Kasa “polska” jest jedna. “Niemieckich” – aż trzy. Ta pierwsza – zwykle zatłoczona. – A niemieckie zwykle stoją puste – słyszymy.

Stały klient sklepu mówi, że teoretycznie Polacy mogą robić zakupy w “niemieckiej kasie”. – Jednak jak tylko podchodzi Niemiec, to Polak musi odejść do “swojej” kasy – słyszymy.

Inny klient opowiada nam, że nawet jak w “niemieckiej” kasie są pustki, a w “polskiej” – gigantyczna kolejka, to i tak Polacy nie mogą podchodzić do tej pierwszej.

Osoby, które bywają w hurtowni, opowiadają, że nieraz dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji. – Raz mieliśmy spięcie z ekspedientką. Powiedzieliśmy, że nam się ta sytuacja bardzo nie podoba. Stwierdziła tylko, że “możemy ją pocałować” – relacjonuje.

dyrektor niemieckiej firmy do spraw komunikacji i marketingu Melanie Steinsiek napisała :

“Nie było to naszym celem. Nie chodziło o dyskryminację Polaków, tylko o próbę usprawnienia handlu”.

Zapewniła, że polscy klienci są mile widziani i mogą płacić za zakupy we wszystkich kasach. Poza tym w Edeka w Cottbus uruchomiono jedną kasę z polską obsługą.
W tym samym sklepie miało też dochodzić do innej formy dyskryminacji. Wyprzedaż towarów dla Polaków odbywała się we wtorki, natomiast dla Niemców – w czwartki. Ten podział również zlikwidowano.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pol-News24