Po filmie Sekielskich Ziobro powołuje zespół prokuratorów

Hits: 350

–Kurie reagują, abp Głódź wciąż nie komentuje.

 

Dwóch księży z filmu Tomasza i Marka Sekielskich straciło  już sutanny. Trzeci – były kustosz sanktuarium w Licheniu – został odsunięty od pracy duszpasterskiej.

Trzeba było dokumentu braci Sekielskich aby Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, który ma przeprowadzić analizy zdarzeń przedstawionych w filmie.

Od poniedziałkowego poranka kolejne kurie informują, co się dzieje z bezkarnymi dotąd sprawcami przestępstw którzy byli często tylko przenoszeni na inne parafie a teraz zostali opisani w filmie.

Ksiądz wędrowny

W poniedziałkowy poranek archidiecezja warszawska ogłosiła, że Dariusz Olejniczak nie jest już księdzem. Złożył na ręce papieża prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. Jako powód podał złamanie zakazu sądowego.

Aby do tego doszło też trzeba było filmu

Siedem lat więzienia

Księdzem nie jest już też Paweł Kania, były ksiądz z Wrocławia, Milicza, Oławy i Bydgoszczy. To sprawa, którą opisywała również “Wyborcza”. Sekielscy w filmie ujawniają m.in. zeznania ofiary – młodego ministranta, którego Kania zapraszał na wycieczki zagraniczne i gwałcił. Poszkodowany mówi, że ksiądz posunął się też do gróźb: gdy ministrant nie zgadzał się na dalsze wykorzystywanie, Kania mówił, że zamiast niego skrzywdzi jego młodszego brata.

Po premierze “Tylko nie mów nikomu” kuria zdecydowała się poinformować, że przed Wielkanocą ksiądz został – decyzją Watykanu – usunięty ze stanu duchownego. Kania został skazany na siedem lat więzienia, odsiaduje wyrok.

Wielokrotny gwałt

Głos zabrali również księża marianie. Członkiem tego zgromadzenia jest ksiądz Eugeniusz Makulski, były kustosz sanktuarium w Licheniu. Przy świątyni stoi do dziś jego pomnik, na którym towarzyszy papieżowi Janowi Pawłowi II. Makulski w filmie został oskarżony przez ofiarę o wielokrotne gwałty.

“Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy. W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec księdza Eugeniusza Makulskiego zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ksiądz Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od prowadzenia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej” – napisali księża marianie.

Gdańsk milczy

Komentarza wciąż nie ma natomiast ze strony archidiecezji gdańskiej, a to właśnie na jej terenie rozegrał się jeden z najbardziej bulwersujących wątków filmu. Chodzi o ks. Franciszka Cybulę, byłego kapelana i spowiednika Lecha Wałęsy. Duchowny przyznaje się przed kamerą do molestowania przed laty 12-letniego chłopca. Ks. Cybula zmarł w lutym tego roku.

 

Emerytowany proboszcz z Topoli Jan A. nie mieszka już w Domu Księdza Emeryta w Kielcach. Kuria nie zdradza, gdzie aktualnie przebywa. Dodaje jednak, że decyzją biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego nie może wykonywać czynności duszpasterskich.

MAPA KOŚCIELNEJ PEDOFILII I PRZEMOCY

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pol-News24