PiS bezprawnie wystawił kandydata Komorowskiego w miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego

Hits: 8192

W okręgu nr 59 przez Prawo i Sprawiedliwość został wystawiony Kornel Morawiecki.
Marszałek  zmarł jednak 30 września, a na jego miejsce został wystawiony jeszcze tego samego dnia właśnie Marek Komorowski, wicemarszałek województwa podlaskiego i przewodniczący klubu PiS w Sejmiku.

Już wtedy zgłoszenie Marka Komorowskiego wzbudzało spore wątpliwości, które zostały naglosnione przez polityków  Koalicji Obywatelskiej. Robert Tyszkiewicz powiedzial, że zgon kandydata nastąpił po 15. dniu poprzedzającym dzień wyborów które odbywały się 13 października, A Kornel Morawiecki zmarł 27 września.

Polityk powoływał się na art. 265a Kodeksu wyborczego, który mówi :

Jeżeli, w przypadku, o którym mowa w art. 222 § 1, skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, komisja zawiadamia osobę zgłaszającą kandydata o możliwości zgłoszenia nowego kandydata. Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów.
Robert Tyszkiewicz stwierdził, że w tym wypadku z art. 265a wynika, że “nie może on mieć zastosowania w przypadku, jeśli śmierc  kandydata nastąpiło po 15. dniu poprzedzającym dzień wyborów”.

Prawnik z FOR:
Na pewno zarzucimy przestępstwo wyborcze
Komorowski wygrał w okręgu nr 59, zbierając ponad 58 proc. głosów. Teraz białostocka “GW”, poza informacjami o planach zgłoszeń protestów wyborczych do Sądu Najwyższego, donosi, że prawnicy z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju także zamierzają brać udział w tych postępowaniach. Utrzymują, że nie było podstaw  aby można było zgłosić Komorowskiego w miejsce Morawieckiego.

Na pewno zostanie zgloszone przestępstwo wyborcze, do którego, w ocenie wyborców i naszej, doszło poprzez  wydrukowanie kart do głosowania i list do Senatu z nazwiskiem osoby nieuprawnionej.
– mówił “Wyborczej” Konrad Pogoda, prawnik z FOR. Jeżeli Sąd Najwyższy uzna skargi, to w okręgu nr 59 wybory mogą zostać unieważnione i powtórzone.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, do Sądu Najwyższego jak dotąd trafiły 23 protesty wyborcze. Czas na ich składanie mija we wtorek 22 października.

Share

2 thoughts on “PiS bezprawnie wystawił kandydata Komorowskiego w miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego

  1. “PiS bezprawnie wystawił kandydata Komorowskiego w miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego”
    to juz jest poprawione? A na FB jest inny tytul z nazwiskiem Tyszkiewicza!
    Oj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pol-News24