Od stycznia ksiądz wymusza datki od parafian na remont kościoła

Hits: 382

–W sprawie wymusza nią datkow parafianie napisali list do przemyskiego metropolity .

 

– „Ksiądz naszej parafii Piotr Wojnar wymusza od nas mieszkańców naszej wsi pieniądze. Do tego czasu w kościele była skarbonka i wierni dobrowolnie do tej skarbonki wrzucali datki ile kto może” – napisali parafianie.

 

– „Od dwóch miesięcy ksiądz Piotr Wojnar podzielił wieś po 20 domów. Zakupił dla każdej grupy zeszyty. Z każdej grupy na kazaniu w kościele zmusza ludzi, by pobierali od niego co miesiąc te zeszyty i chodzili po domach wymuszać od swoich sąsiadów pieniądze. U Księdza mają się rozliczać z zebranych wymuszonych pieniędzy” – czytamy w oświadczeniu mieszkańców.

 

Proboszcz zapytany o komentarz odpowiada, że datki na remont parafii są dobrowolne.

 

– „Nie ma żadnego przymusu. Kuria w Przemyślu o wszystkim wie. Arcybiskup o wszystkim wie i się nie oburza. To są dobrowolne środki, ofiary, zbierane raz w miesiącu” – wyjaśnił.

 

Jednak archidiecezja w Przemyślu unika komentowania całej sytuacji. Jej przedstawiciele oznajmili jedynie, że przyglądają się sprawie.

Mieszkańcy wsi twierdzą, że obecny proboszcz zarekwirował 100 tys. złotych pozostawionych przez zmarłego przed trzema laty poprzednika. Z tych pieniędzy udało się postawić 300 metrów kwadratowych kostki brukowej.

 

Parafianie postanowili interweniować i arcybiskupa, bo nie zgadzają się na przymusowe składki. Jak sami przyznają, biorą w nich udział ze strachu przed zemstą ze strony duchownego. Obawiają się, że może on stwarzać problemy wiernym, którzy nie dorzucają się do funduszu.

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pol-News24