Nowy przedmiot w podstawówce. “To wbrew Konstytucji”

?

Hits: 3483

–Udział we mszy świętej – nowy przedmiot w podstawówce.

Obok takich przedmiotów jak język polski czy matematyka na planie lekcji jednej z ostrołęckich podstawówek pojawiły się zajęcia z uczestnictwa we mszy świętej. „Nikt nie może być zmuszony do uczestniczenia w praktykach religijnych” – komentuje skargę jednego z rodziców kierownik biura prasowego Urzędu Miejskiego.

O niespodziewanych zmianach w planie lekcji najmłodszych uczniów poinformował rodzic w korespondencji z redakcją lokalnego serwisu informacyjnego Moja Ostrołęka. Na zdjęciu dzienniczka internetowego, który jest podstawowym źródłem informacji nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim dla rodziców, widzimy, że w jednej z rubryk widnieją zajęcia z “uczestnictwa w mszy świętej”.

 

 

Do sprawy odniósł się w swoim oświadczeniu Piotr Potulski z UM w Ostrołęce, który podkreśla, że „uczestnictwo w praktykach religijnych nie może być sprawdzane i oceniane”.

 

– Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U.2019.639) nie ma przedmiotu “religia- uczestnictwo we mszy świętej”, jest natomiast religia/etyka. Nie może być więc sprawdzane i oceniane uczestnictwo w praktykach religijnych. Podobnie rozstrzyga tą kwestię Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.1997.78.483), która gwarantuje każdemu obywatelowi wolność sumienia i wyznania – tłumaczy Potulski.

 

– Podstawą wystawiania oceny szkolnej w nauczaniu religii jest wiedza ucznia, jego umiejętności, a także aktywność, pilność i sumienność. Nie powinno się natomiast oceniać za udział w praktykach religijnych. Należy bowiem przyjąć zasadę, obecną też w katechezie parafialnej przed 1990 rokiem, że życie religijne jest przedmiotem osądu sumienia dokonywanego wobec Boga – dodaje.

 

Share

2 thoughts on “Nowy przedmiot w podstawówce. “To wbrew Konstytucji”

  1. Krzyże nad drzwiami też są wbrew konstytucji, ale wszędzie wiszą. Obecność kapelanów też jest wbrew konstytucji, ale każda instytucja publiczna ma ich na swoich etatach. Religia w świeckiej szkole też jest jawnym pogwałceniem konstytucji, ale nadal pozwalamy na jawne indoktrynowanie dzieci i młodzieży, więc wprowadzenie mszy, jako przedmiotu, jakoś wcale mnie nie dziwi. I jeśli za parę lat będzie obowiązek mszalny dla wszystkich, to też mnie to nie zdziwi.
    Jak się cofać, to na całego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pol-News24