„Nie widzę możliwości, żeby te osoby stały się sędziami Trybunału Konstytucyjnego”

Hits: 1802

— Tak zostały ocenione przez Hermelińskiego  kandydaci PiS na nowych sędziów tej izby.

Wojciech Hermeliński to również sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, który nie wierzy, że kandydaci PiS będą potrafili zdystansować się od partii.

– Tak Mówił w rozmowie z RMF FM były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak można mówić o tym, że postępowanie obojga tych państwa jest godne sędziego, skoro poseł Piotrowicz publicznie, wobec dziennikarzy, wysuwa insynuacje wobec sędziów, że są złodziejami, czy też domaga się, ażeby wykazywali mentalność służebną, czy wręcz służalczą wobec państwa. Posłanka, która wywołuje ciągle różne karczemne awantury na posiedzeniach komisji sejmowych, a jeszcze dodatkowo domaga się, żeby sędziowie zostali wysłani do obozów reedukacyjnych w Korei Północnej. Jak można mówić o tym, że te osoby mają nieskazitelny charakter? 

“To osoby, które nie spełniają wymogów bycia sędzią” – podkreśla Wojciech Hermeliński, który uważa, że PiS wysuwa na pierwszy plan interes polityczny. “Myślę, że prezydent nie jest specjalnie szczęśliwy z powodu tych kandydatur” – dodaje sędzia. Jednak nie wierzy w to, że prezydent odmówi od tych sędziów przyjęcia ślubowania.

 

Sędziowie TK nie mogą należeć do partii politycznej

Zgodnie z artykułem 195. konstytucji sędziowie Trybunału Konstytucyjnego “w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji”.

W okresie zajmowania stanowiska sędziowie nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej “nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

 

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pol-News24