Ministerstwo Finansów dokręca śrubę przedsiębiorcom .

Hits: 776

Resort finansów zamierza ograniczyć firmom płatności gotówką. Planuje obniżenie progu obrotu bezgotówkowego między przedsiębiorcami z obecnych 15 tys. do 8 tys. zł. 

Konsekwencją obniżenia progu ma być uszczelnienie systemu obiegu gotówki, a także poprawa ściągalności podatków. Jako argument podaje się postępującą cyfryzację państwa. Za wzór stawiana jest Szwecja uznawana za najbardziej bezgotówkowy kraj na świecie.

Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, dyrektor generalny i partner zarządzający w firmie GLC :

 Propozycja Ministerstwa Finansów nie uderzy, moim zdaniem, w szarą strefę i tych, którzy są poza systemem, choćby częściowo, ale w drobnych przedsiębiorców i rzemieślników, którzy w dużej mierze działają legalnie i są uczciwi. To oni odczują tę zmianę najdotkliwiej, bo utrudni ona im życie i wzrosną dla nich koszty obsługi księgowej. Już dziś podatkowa księga przychodów i rozchodów nakładem pracy coraz bardziej zbliżona jest do ksiąg rachunkowych

W jego opinii, ministerstwo zamiast walczyć z działającymi na czarno np. lakiernikami samochodowymi czy osobami świadczącymi usługi remontowe, którzy stanowią nieuczciwą konkurencję dla drobnych przedsiębiorców, dokłada obowiązków tym legalnie działającym i płacącym podatki, narażając ich na dodatkowe koszty.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pol-News24