Już ponad 195 tysięcy naszych rodaków mieszka w Holandii

Hits: 94

Na początku tego roku w Rotterdamie zameldowanych było około 9,1 tys. Polaków – poinformował portal rijnmond.nl. To o 2 tys. więcej niż trzy lata wcześniej.

W sumie w portowym mieście zameldowanych było na początku 2019 roku niespełna 17,5 tys. osób pochodzących z Europy Środkowej i Wschodniej. Polacy stanowili zdecydowanie największą grupę. Oprócz tego w Rotterdamie mieszkało stosunkowo wielu Bułgarów (3,2 tys.), Rumunów (1,3 tys.) i Węgrów (1,2 tys.).

W statystykach tych uwzględniono jedynie zameldowane osoby dorosłe urodzone poza granicami Holandii. Dane te nie uwzględniają więc np. urodzonych już w Holandii dzieci polskich czy bułgarskich imigrantów.

Statystyki dotyczą ludzi oficjalnie zameldowanych w tutejszym urzędzie miasta. W Holandii zameldować należy się w przypadku pobytu dłuższego niż cztery miesiące. Wielu np. czasowych pracowników z Polski czy Rumunii, przebywa w Holandii, w tym w Rotterdamie, krócej niż cztery miesiące i osoby te nie są zameldowane.

Zdarza się też, że ktoś przebywa w Holandii dłużej, ale z różnych powodów (niewiedza, częste przeprowadzki, brak takiej możliwości) jeszcze się tu nie zameldował. Faktyczna liczba Polaków oraz obywateli innych państw Europy Środkowej i Wschodniej przebywających w Rotterdamie jest więc zapewne większa.

Najwięcej imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej mieszka w rotterdamskich dzielnicach Charlois (6 tys.), Delfshaven (2,7 tys.), Feijenoord (2,3 tys.) oraz IJsselmonde (1,4 tys.). W części południowej miasta (Rotterdam-Zuid) mieszka więcej obywateli Polski, Bułgarii, Rumunii czy Węgier niż w części północnej (Rotterdam-Noord).

W okresie od początku 2016 do początku 2019 roku liczba obywateli państw Europy Środkowej i Wschodniej, zameldowanych w Rotterdamie, wzrosła z 13,8 tys. do 17,5 tys., informuje rijnmond.nl.

W sumie w Rotterdamie mieszkało 1 stycznia 2019 roku 644,6 tys. ludzi. Oznacza to, że obywatele państw Europy Środkowej i Wschodniej stanowili na początku tego roku około 2,7% populacji miasta. Około 1,4% wszystkich mieszkańców Rotterdamu to osoby urodzone w Polsce.

Łącznie w całym regionie rotterdamskim (Rotterdam plus 20 okolicznych gmin) zameldowanych było na początku 2019 roku ponad 32 tys. ludzi urodzonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Najwięcej z nich mieszkało w stolicy regionu, a innymi gminami z dużą ich liczbą były Schiedam (3,8 tys.), Dordrecht (2,5 tys., w tym 1,8 tys. Polaków) oraz Vlaardingen (2 tys., w tym 1,3 tys. Polaków).

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej mieszka w Schiedam. Stanowią oni około 5% populacji tego miasta. Także w gminach Maassluis, Rotterdam i Vlaardingen odsetek ten jest stosunkowo wysoki, informuje rijnmond.nl.

Dlaczego warto odwiedzić Rotterdam (i okolice) albo tu zamieszkać? Więcej na ten temat: http://www.niedziela.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=21640:wakacje-z-niedzielanl-zapraszamy-do-rotterdamu-i-okolic-&catid=118:zwiedzamy-holandi&Itemid=210

A ilu Polaków mieszka w całej Holandii? Jak informowało niedawno holenderskie Główne Biuro Statystyczne CBS na początku października 2019 roku w Holandii oficjalnie mieszkało 195 tys. obywateli Polski. Oznaczało to, że osoby polskiego pochodzenia stanowiły 1,1% populacji kraju.

W statystykach CBS, podobnie jak w tekście opublikowanym przez rijnmond.nl, uwzględniono jedynie osoby oficjalnie zameldowane w holenderskich gminach. Faktyczna liczba Polaków, przebywających w Holandii, jest więc zapewne znacznie wyższa.

Regionami, w których w minionych latach najbardziej zwiększył się odsetek mieszkających tam Polaków, są położone na południu kraju Limburgia i Brabancja, a także prowincja Flevoland, północna część prowincji Noord-Holland oraz Haga i okolice

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pol-News24