Holandia – Polacy zarabiają najmniej

Hits: 69

—Statystyki są brutalne, ale jednoznaczne – żadna grupa migrantów z zagranicy nie zarabia tak mało jak Polacy.

CBS podało dane dotyczące zarobków migrantów z zagranicy w 2017 roku. Polacy niestety znajdują się na szarym końcu.

83% Polaków z prawie 180 tysięcy, zarabiało w 2017 roku mniej niż 15 euro na godzinę. 17,4% Polaków zarabiało natomiast mniej niż 10 euro na godzinę. Wyższymi zarobkami, bo tymi mieszczącymi się w przedziale 15-20 euro mogło pochwalić się tylko 12,4% naszych rodaków. Więcej niż 25 euro na godzinę zarobiło zaledwie 2,1% Polaków.

Liczba naszych rodaków zarabiających mniej niż 15 euro (wspomniane 83%) jest znacznie większa niż w przypadku innych narodowości. Dla porównania, mniej niż 15 euro zarabia 78% Bułgarów, 72% Rumunów. W porównaniu z Francuzami czy Brytyjczykami wypadamy już bardzo słabo, bo u nich odsetek ten wynosi zaledwie 22% i 20%.

Niskie płace Polaków tłumaczy się tym, że w dużej większości wykonują oni w Holandii prace proste, w słabiej opłacanych sektorach jak: rolnictwo, ogrodnictwo, produkcja czy logistyka. Obywatele innych krajów, jak chociażby Wielkiej Brytanii czy Francji, w większości przypadków zajmują wysoko postawione pozycje w służbie zdrowia, edukacji czy sektorze finansowym.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pol-News24